0

بادِ شرق

نویسنده: آل برت
مترجم:
ناشر: شناسنامه
دسته‌بندی: ادبیات عامیانه و محلی
دانلود نسخه نمونه
4.5امتیاز از 250 رای ، خواندن نظرات
چاپی
PDF
صوتی
قطع: رقعی
وزن: 400
نوع جلد: شومیز
نوبت چاپ: 1
شابک: 9786008120803
سال چاپ: 1401

قیمت:
200,000 تومان
اضافه کردن به سبد خرید
در حال حاضر نسخه الکترونیکی موجود نمی‌باشد.
در حال حاضر نسخه صوتی موجود نمی‌باشد.
معرفی کتاب نظرات

معرفی کتاب

اگر باور داشته باشیم كه آنچه می‌بینیم، مقدار كمی (حدود بیست درصد) از این گستردگی جهان باشد و نیز بپذیریم، بیرون از توان دید و باور ما است تا بیش‌تر از آن ببینیم. آن وقت شاید قدری قبول كنیم آنچه در اطراف‌مان می‌بینیم، بخش كوچكی از چیزهای زیادی هست كه وجود دارد. اما با این چشم ظاهر نمی‌توانیم بیرون از پیرامون را ببینیم، تا جایی‌كه كهكشان آندرامدا كه همسایه و چند برابر كهكشان خودمان و فقط در فاصله دو میلیون سال نوری از ما می‌باشد، هم‌چنین كرم‌چاله‌ها و نوترینوها را هم نمی‌بینیم كه روح را هم نمی‌توانیم ببینیم. ضمن‌ آن‌كه مهم‌تر از آن‌ها هدیه‌ای كه داریم، قدری و بعضی وقت‌ها نمی‌بینیم و آن را نادیده می‌گذرانیم. قدر و ارزش آن را هم نادیده می‌گیریم
بسیاری از گل‌ها در طبیعت قبل از به‌بارنشستن (گرده‌افشانی) به دلایلی مثل توفان و چیده شدن یا افتادن زیر دست و پای چهارپایان موفق به شكفتن و شهد دادن نمی‌شوند تا بذر شوند. اما و به‌نوعی طرح شده، از قبل درون همان بقایای بوته باقی می‌مانند تا در فراهم شدن شرایط مناسب، آن‌گاه به‌بار بنشینند كه دوام چرخه حیات می‌باشد.
در طبیعت (پاره‌ای از) دختران نیز این‌گونه‌اند كه اگر طمع زندگی نچشیده باشند. حتی بدون كالبدشان، در انتظار فرصتی مناسب (از آنچه در رؤیا و افكارشان داشتند) می‌مانند تا آن‌گاه، رفته باشند. هرچند گفته شده: «به جایی نمی‌روند...؟!»
پُوک لاس پنو ركویل دایمنا. چرخه هیدروژن، هلیوم، كربن.
درست مثل این‌که برگ خشكیده از درخت فرو افتاده بر زمین را از جایش برداریم به جای دیگری بگذاریم...
اگر به هر یک از سه قهرمان دوی سرعت.
1- نان، عسل، كره، خاویار و قهوه.
2- نان، پنیر و شیر.
3- نان و چای بدهند.
اگر به دانش‌آموزان كلاسی به‌جای كتاب و دفتر مشق ولی فست‌فوت، موبایل، لپ تاپ و اینترنت...
اگر به چهار میلیارد بیکار، امروزی شده و... سلاح بدهند.
در سه هزار سال پیش، مردم با لباس و كفش می‌خوابیدند تا در خواب و مورد حمله شدن، خورده نشوند.
در دو هزار سال پیش با سلاح سرد می‌خوابیدند تا درون خواب كشته نشوند.
در هزار سال پیش، بدون كفش و لباس كم‌تری ولی با سلاح گرم می‌خوابیدند، تا مورد دزدی واقع نشوند.
در روزگار كنونی هرچند بدون كفش و شاید هم لباس و هر نوع سلاحی به رختخواب می‌روند. اما از زیادی تأثیر وسایلی كه در روز حمل می‌كنند، به‌خواب نمی‌روند.
چرا و سؤال درس‌آموزی شده بود که جواب از استاد را اجبار بیرون شدن از ... و راهی سفر می‌شد تا با كار کردن، درس را در اجتماع و طبیعت بیاموزد.
ربع سده‌ای را آن‌گونه گذرانده بود؛ جز چند لقمه نان در روز و ساعتی خواب در شب نیازی نداشته باشد. هرچند سخت بود ولی از آن‌كه از پایان خوردنی‌ها، نوشیدنی‌ها و نیز خوابیدن از هر نوعش، هم‌چنین داشته‌ها كه اندک تجربه و آگاهی داشت. لذا سعی داشت در روزگاری كه بعضی‌ها دانسته یا ندانسته سعی در نابودی خود و این كرۀ خاكی كه تا كاری حتی درس، اختراع و عمر كرده باشند، کمکی برای خراب‌تر نشدن همین كرۀ خاكی بوده باشد. می‌گفت:
- روزی كه از ... بیرون می‌آمد، پیری در حال کاشت درخت و گلی گفت اگر خواستی دلت را به دنیا نفروشی، كار كن. اگر وقت و فرصت نیز سلامتی داشتی، كوه و غارنوردی كن، تا توشعه راه و گذر عمرت را به‌درستی داشته باشی تا حتی اگر دانشمند، مهندس، دکتر، ناشر و پادشاه هم شدی، هم این دنیا و هم دیگر دنیا را داشته باشی...
و در ادامه شنیده بود...
جا به جایی هوا از گرم شدن هوا که باد به‌وجود می‌آید. حین عبورش معمولاً گرما و سرما را به همراه دارد و بسته به جهت وزش آن، که از کدام جهت بوده، نام همان را می‌گیرد. مثلاً از شمال شرق بوزد بادِ صَبا شده، که بادی صبحگاهی، لطیف و خنک است. اگر در هوای گرم و از شرق وزیده باشد بادِ شرقی شده، در جاهایی باعث از بین رفتن محصول کشاورزی می‌گردد. هم‌چنین باد شمالی، غربی، جنوبی و موسمی هم وجود دارد. هر کدام هم کارآیی دارند. مثل بادهای مدیترانه‌ای که باعث سفرهای سیاحتی و ورزش‌های آبی می‌شود یا بادهای صد و بیست روزه سیستان و بلوچستان که غیر از گرد و خاک اگر نمی‌بود در آن هوای گرم دیگر جانداری در آن‌جا نبود.
باد یا جریان هوا حامل گرما، سرما و انرژی می‌باشد. البته، جریان‌های دیگری هم هست که غیر از این‌ها ذراتی را هم از دوردست‌ها می‌آورند. مثل باد یا توفان خورشید جریانی از ذرات یونی پلاسما انرژی‌دار که از خورشید در فضا ساطع می‌شوند و در برخورد با سطوح فوقانی جو زمین باعث ایجاد شفق قطبی و در شرایطی باعث تداخل جریان‌های برق و سیستم‌های ارتباطاتی می‌شوند. قدرت جریانش یک گیگا آمپر (1GA) است.
این ذرات (بنیادی) باردار هستند و از پروتون، الکترون و ذرات آلفا (هسته هلیوم) تشکیل شدند و به‌صورت پیوسته به بیرون از خورشید جریان دارند. سرعت بادها روی زمین بین یک تا چند متر بر ثانیه است. اما سرعت بادِ خورشیدی بیرون از جو، بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر بر ثانیه است. ذرات بنیادی که به زمین برخورد می‌کنند، هم از خورشید و هم از بیرون از منظومه خورشدی سرچشمه می‌گیرند. ذراتی که از بیرون منظومۀ خورشیدی می‌آیند، پرتوهای کهیانی‌اند.
عامل انجام کار انرژی است. انرژی و شکل‌پذیری آن در همه جا حتی درون همه هست. به عبارتی تمام جهان از انرژی ساخته شده است. انرژی به شکل‌های مختلفی وجود دارد. مثل نور، گرما، جاذبه، شیمیایی و الکتریسیته طوری که همه و هر روز در هر جایی از انواع مختلفی انرژی استفاده می‌کنند.
جریان ذرات بنیادی و پرتوهای کهکشانی انرژی‌های انجام و تبدیل شده را با خود به چرخه هستی (سیاه‌چاله‌ها، تبدیل کوئیزارها) در کهکشان می‌برند. نوعی باد هم که بقایای انرژیی‌ست مثل الکتریسیته، انجام کارِ مهم‌ترین اعضای حیاتی کالبد (به‌خصوص دختران) را در چرخه حیات برای دوباره بودنی حتی در دیگر زمانی با خود می‌برد؛ وزش آن از جهتی هم نیست، که از خاطره‌ای یا عمر نکرده‌ای‌ست، "بادِ قاصدک‌بر" و در پس بادِ شرق هست.


نظرات

مجموع 4 امتیاز از 34 نظر
ثبت نظر

برای استفاده از مطالب فروشگاه، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت شناسنامه است.