0

تحول دوبیتی در شعر شاعران پارسی‌گوی

نویسنده: دکتر حمیرا زمردی، غزال اسماعیلی
مترجم:
ناشر: شناسنامه
دسته‌بندی: پژوهش ادبی
دانلود نسخه نمونه
4.5امتیاز از 250 رای ، خواندن نظرات
چاپی
PDF
صوتی
قطع: وزیری
وزن: 350
نوع جلد: شومیز
نوبت چاپ: 1
شابک: 9786006464307
سال چاپ: 1401

قیمت:
400,000 تومان
اضافه کردن به سبد خرید
در حال حاضر نسخه الکترونیکی موجود نمی‌باشد.
در حال حاضر نسخه صوتی موجود نمی‌باشد.
معرفی کتاب نظرات

معرفی کتاب

ترانه یا دوبیتی یکی از کهن‌ترین قالب‌های شعر پارسی است که هنوز پس از گذشت صدها سال از پیدایش آن‌ها، در گوشه و کنار ایران و در روستاهای دور و نزدیک این سرزمین رواج فراوانی دارد. پیشینه‌ی پاره‌ای از این دوبیتی‌ها را می‌توان در دوره‌های پیش از اسلام جست‌وجو کرد. بیهوده نیست که شمس‌ قیس رازی سخنور نامدار ‌سده‌ی هفتم، ‌‌ترانه‌ها را فهلویات نامیده است. فهلویات جمع فهلوی‌ و صورت تازی شده‌ی پهلوی ‌است. دوبیتی‌ها به غیر از این‌که حائز مقام ‌اول در بین قالب‌های شعری هستند، ‌برای مخاطبان ‌عام وضع‌شده و سرشار از مفاهیم فرهنگی، حکمت، تمایلات و اندیشه‌های کهن بشری‌اند که به دلیل سادگی به‌عنوان پند و اندرز نیز مورد استفاده ‌قرار می‌گیرند.
وزن دوبیتی ‌(مفاعیلن، مفاعیلن، فعولن) از روان‌ترین و دلاویزترین وزن‌های شعر فارسی ‌است و‌ به کار بردن آن در ادوار مختلف شعری می‌تواند گویای دیرینگی این وزن در شعر فارسی باشد.
دوبیتی‌ها با گویش‌ها و لهجه‌های خاص در اغلب نقاط ایران متداول‌اند. در ‌فهلویات، ‌دوبیتی‌ها و ترانه‌های اصیل سادگی، صراحت و لطف طبیعت آشکار است؛ مانند دوبیتی‌های باباطاهر که از مشهورترین دوبیتی‌ها هستند.
دوبیتی را می‌توان آیینه‌ی تمام‌نمای احساسات ناب بشری دانست که توجه آن‌ها به مسائل محسوس و ملموس است. ‌‌مفاهیم و مضامین دوبیتی‌ها طبیعی و قابل‌ درک است. در دوبیتی‌ها از سخنان پیچیده، ناآشنا، غریب و ... خبری نیست. هرچه‌ هست سخن از عشق و احساسات اصیل و آشناست. زبان آن زبانی روشن، ‌هموار و بی‌آلایش است. همچنین کاربرد فراوان واژه‌های اصیل فارسی و پرهیز از کاربرد افراطی لغات عربی و ترکی، ‌‌در این دوبیتی‌ها بسیار گوش‌نواز است و این ویژگی مهم، سبب شده است که این نوع شعر در میان گونه‌های مختلف شعر فارسی ارزش بسیار زیادی دارد.

 


نظرات

مجموع 4 امتیاز از 34 نظر
ثبت نظر

ن
کاربر ناشناس

عالی

ن
کاربر ناشناس

عالی

برای استفاده از مطالب فروشگاه، داشتن «هدف غیرتجاری» و ذکر «منبع» کافیست. تمام حقوق اين وب‌سايت نیز برای شرکت شناسنامه است.